4 sola

alt W-EST_WHERE
Sofia Fitas (PT) | Anna Réti (HU) | Marjana Krajač (HR) | Cindy Dague (FR)

30.05.2011. | 21:30h | ZPC

Svaki od ova četiri sola dio je projekta W-EST_WHERE realiziranog uz pomoć četiri organizacije: Company Jasmina (Orléans, France), Teatro Viriato (Viseu, Portugal), Trafó House (Budapest, Hungary) i HIPP – Hrvatskog Instituta za ples i pokret (Zagreb, Hrvatska). U okviru ovog projekta četvoro mladih autora (Sofia Fitas, Anna Reti, Marjana Krajač, Cindy Dague) imali su prilike da koriste rezidencijalne situacije u gradovima partnera te da koriste mentorstvo iskusnijih kolega. Umjetnici / mentori: Josef Nadj, Joao Fiadero, Milko Šparemblek, Eszter Gàl.


Koncepcija, interpretacija: Sofia Fitas
Glazba: Sébastien Jacobs
Mentor : Eszter Gál
Fotografija : Sébastien Jacobs
Podrška: Teatro Viriato, Viseu; Trafó House, Budapest; Micadnases, Paris; Institut Français, Paris; Cité Internationale des arts, Paris; Companhia Clara Andermatt, Lisboa.

Que Ser? / What to be?
Sofia Fitas (PT)

O predstavi:
Promenjen sam u svakom trenutku (…)
Nikada nisam vidio niti dovršio sebe (…)
Fernando Pessoa

Stvaranje sola Que ser? svoj početak pronalazi u istraživanju ideje identiteta i prepreka. Cilj razvoja ovog komada bio je dostizanje apstrakcije tijela, odnosno dekonstrukcije i analize ideje tijela, ne samo u anatomskom smislu, već dekonstrukcije ideje tog istog tijela, koje nam je nametnuto ili koje zadobivamo kroz socijalne i kulturne kontekste u kojima se krećemo. Eksperimentirajući sa tijelom i njegovim pokretom, pokušala sam kreirati i pokazati alternativne slike, drugačije percepcije tijela koji bi se mogle otkriti kao izraz mogućih identiteta te inherentnih limita i prepreka, bez ikakvog pokušaja da im pridodam reprezentativni ili interpretativni karakter.

O autorici:
Ključni pojmovi koji određuju umjetničko istraživanje portugalske plesačice i koreografkinje Sofia Fitas su: intuicija, eksperiment i koncpet postojanja. Njezin se rad temelji na eksperimentiranju i dekonstrukciji tijela i njegovih pokreta. 1999. godine dobila je diplomu FMH. Od 2008. godine živi i radi na relaciji Lisabon-Pariz. 2004. godine upisala je master studije iz estetike i filozofije na Fakultetu za društvene znanosti u Lisabonu. Sofia Fitas dobitnica je nekoliko za svoj koreografski rad.


Koncept, koreografija, izvedba: Anna Réti
Asistent direktora: Zsuzsanna Simányi
Gost koreograf: Ferenc Fehér
Mentor: Josef Nadj
Asistentica koreografa: Dóra Furulyás
Glazbeni urednik: Balázs Barna
Kompozitori: Amos Ben Tal, Ferenc Fehér , Hildegard von Binge, Tibor Hajas,Godspeed you! Black Emperor, Zsolt Döme
Kostim: Retina
Scenografija: Pál Körmendy
Dizajn svetla: Gabi Bánki
Fotografija: Dániel Borovi


www.retianna.hu
Vis-A-Vis Meetings With A
Anna Réti (HU)

O predstavi:

Pitam se koji je uvjet za pravi susret? Odgovor je naravno vrlo kompleksan. Ali ipak, možda je najvažniji uvjet prisustvo. Od trenutka rođenja svi su prisutni, obraćaju pozornost na okruženje istovremeno prateći unutrašnje procese. Tokom našeg osobnog razvitka, sve postaje dodatno teže i kompliciranije dok postajemo svjesni svijeta oko nas. Kreirajući različite načine prisutnosti i eksperimentirajući sa njima, ovaj ih solo pokušava istražiti.

O autorici:

Nakon što je završila Srednju umjetničku školu u Pečuhu, Anna Réti nastavlja studij plesa Rotterdam Dance Academy Nakon diplome, u Nizozemskoj surađuje s koreografima: Itzik Galili, Conny Janssen i Jensom Van Daeleom. Po povratku u Mađarsku, surađuje kao samostalni umjetnik s umjetnicima: Attila Kun - Pr Evolution, Réka Szabó - Symptoms, László, Eszter Gál, Zoltán Nagy, Klára Pataki itd. Od 2005. i sama počinje koreografirati. Za svoje rad, višestruko je nagrađivana.

Zahvale: Sándor Szőke, László Tenigl Takács, Zoltán Halasi, Anna Hay, Gábor Fábián, Dóra Furulyás, Katalin Csigó , Nóra Rácz, Ernő Rubik, Száva Lakos, Tibor Nádor, László Mérő, Teodóra Uhrik, Dr. Zsuzsanna Harsányi, Júlia Garay , Thomas Cooper, Roni Haver, Thomas Falk, Edan Gorlicki, Kirsten Kran, Jannes Noormann, Veerle van Overloop, Amos Ben Tal, Claudio Stellato
Podržali: National Cultural Foundation, Eotvos 10 Cultural House - Hungary, Départs Program, Archauz Choreography Center - Denmark, Jardin d' Europe Program, Ultima Vez, Random Collision, Centre Chorégraphique National D'Orléans, Workshop Foundation, Trafo House of Contemporary Arts, Florian Workshop


Koncept, koreografija i izvedba: Marjana Krajač
Fotografija: Gordana Obradović-Dragišić
Realizirano kroz Hrvatski institut za pokret i ples, Zagrebački plesni centar, Teatro Viriato Viseu Portugal, RE.AL Lisabon.
Zahvale: Joao Fiadeiro, Petra Zanki, Andreja Široki i libela.org


www.sodaberg.hr
Short Fantasy About Reclaiming The Ownership Of My Body
Marjana Krajač (HR)

O predstavi:

Moje tijelo nije u mojem vlasništvu.
Svoje tijelo koristim, hranim, kroz njega doživljavam svijet. (...) Ako tijelo nije u mojem vlasništvu to znači da ga dijelim s nekim drugim instancama, da neke druge instance polažu i egzekutiraju pravo da ga koriste; da ga usmjeravaju, da ga kontroliraju te da ga strukturiraju u područje odgovornosti. Ova fantazija razmišlja o tezi u kojoj je izvedbeni koreografski rad moguće mjesto ponovnog uspostavljanja primarnog vlasništva nad tijelom. Mjesto gdje u privremenom vremensko-prostornom okviru tijelo ponovno može biti u potpunosti pripadajuće vlastito. Te u kojem može uspostaviti susret s drugim tijelima koja su također privremeno vlastita, kako bismo (iako još uvijek opterećeni socijalnim kodovima) eventualno uspjeli uspostaviti neku drugu vrstu transfera jedni prema drugima, neku drugu vrstu humanističke pretpostavke, stvarajući neko drugo zajedničko polje od onoga koje je represivno upisano u svijet oko nas.

O autorici:

Marjana Krajač je koreografkinja koja pripada mlađoj generaciji hrvatske suvremene plesne scene. Završila je Školu za suvremeni ples “Ana Maletić” u Zagrebu a školovanje je na Akademiji izvedbenih umjetnosti u Berlinu gdje je također je studirala teologiju i religiju na Humboldt Univerzitetu. Nakon što je diplomirala kao plesačica i koreografkinja surađivala je s brojnim koreografima u Berlinu. Dobitnica je europske stipendije za suvremeni ples DanceWEB te stipendije Mobile Academy Berlin. Njen najrecentniji projekt THE BOOK dostupan je online na: http://thebook.sodaberg.hr, a projekt THE STORE (2009) nominiran je za T-HT nagradu Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Marjana Krajač živi i radi u Zagrebu gdje je osnovala proizvodni kolaborativ SODABERG.


Koncept, koreografija i izvedba: Cindy Dague
Mentor: Milko Šparemblek

From 0 To 26
Cindy Dague (FR)

O predstavi:

0: ništa
9: strast, pokušaj, nepromišljenost
14: prvi koraci
17: inspiracija, reprodukcija
23: kontakt, otvaranje
26: ostvarenje, satisfakcija
Kroz sve naše slabosti i jačine, jednostavnosti i kompliciranosti, uspjehe i padove, predanosti i sumnje, svatko od nas kreira svoj identitet.

O autorici:

Od 1994. do 1998. Cindy Dague je studirala suvremeni ples na EMD Saran. Kao plesačica, u razdoblju od 2004. do 2008. sudjelovala je u nekoliko produkcija Toutazimut Company, u Francuskoj. Tijekom 2005. i 2006. sudjeluje u susretima FFD na nacionalnoj razini. Od 2008. profesionalno se priprema za EAT pri Art Dance International u Toulouseu. U međuvremenu, pleše u okviru rock grupe Wellington. Godine 2011. stvara svoj prvi solo rad From 0 to 26.



Slike s izvedbe odigrane na 28.TSP / 30.5.2011. @ ZPC:

Foto: Ksenija Španec
Redovna cijena ulaznice:
/ mogućnost popusta... /
70kn